In 2018 zijn Nederland en Malta aan de beurt om de Europese Culturele Hoofdstad te leveren. Maastricht & Euregio is een van de kandidaten.
Ze staat er niet alleen voor: de kandidatuur wordt gesteund door de provincie Limburg en krijgt vorm in nauwe samenwerking met de partners Aken, Luik, Heerlen, Hasselt en Sittard-Geleen. Ook de provincies Belgisch Limburg en Luik, de regio Aken en de Duitstalige gemeenschap in België doen mee. Dat betekent dat Maastricht zich kandidaat stelt namens de hele Euregio Maas-Rijn.
Maastricht heeft ervoor gekozen internationale kennisstad, woonstad, cultuurstad te zijn. Een belangrijk middel om dat te bereiken is de kandidatuur voor Culturele Hoofdstad van Europa. De gemeenteraad heeft in december 2009 besloten zich kandidaat te stellen voor Culturele Hoofdstad 2018. Maastricht doet dat samen met de zes partnersteden, die elk hun culturele speerpunten hebben: urban city, kunststad, modestad, designstad, stad van de smaak, stad van technologische vernieuwing of stad van de popmuziek.
Met de kracht en vernieuwingszin die de benoeming tot Culturele Hoofdstad met zich meebrengt, wil Maastricht en de Euregio Maas-Rijn zich op een nieuwe manier op de kaart zetten. Een kwaliteitsregio. Een leidende regio. Een veeltonige regio. Boven het maaiveld. Het Culturele Hoofdstad-jaar helpt stad en regio in economisch opzicht een duurzaam sterker gebied te worden, waar het goed leven is. Een gebied waar onze kinderen met plezier de fakkel zullen overnemen: verlicht en energiek. Met bijna vier miljoen inwoners, het werkelijke culturele kapitaal, wil de regio een voorbeeld zijn voor modern Europa.
Doel van de Culturele Hoofdstad van Europa is het uitdragen van het Europese culturele erfgoed in al zijn rijkdom en diversiteit. Zodat inwoners van Europa elkaar beter leren kennen en begrijpen, en zich bewust worden van de grotere gemeenschap waartoe zij behoren.
Provincie benoemt René Schuman en Angel-Eye tot ambassadeurs
René Shuman en Angel-Eye gaan namens de Provincie Limburg op pad als ambassadeurs om Limburgse gemeenten nog meer bij de ambitie Maastricht Europese Culturele Hoofdstad 2018 te betrekken. Gestart wordt met een bezoek aan burgemeesters en wethouders van cultuur van meer dan twintig gemeenten in de regio Zuid-Limburg. Om ze er van te overtuigen dat de ambitie Maastricht Culturele Hoofdstad 2018 van, voor en door álle inwoners van de Euregio is.
De opdracht van de Provincie aan René Shuman en Angel-Eye is helder. Vertel het verhaal van de ambitie Maastricht Culturele Hoofdstad 2018. Maak duidelijk dat, om dit evenement naar de regio te halen, de betrokkenheid en steun van de gemeenten zwaar wegen. De kandidaatstelling van Maastricht is alleen succesvol als de regio voluit meedoet.
Koffertje
Uitdaging
René Shuman en Angel-Eye, beiden succesvolle artiesten en cultureel ondernemers, gaan burgemeesters en wethouders ook vertellen dat het belangrijk is de inwoners van hun gemeente actief te betrekken bij de kandidatuur Maastricht Culturele Hoofdstad 2018. Die moeten weten dat zij kunnen uitkijken naar een aantal jaren met vele extra kleine en grote cultuuruitingen en de daaruit voortvloeiende economische en toeristische impulsen. Vlakbij huis. En dat de gemeenten ook zelf in beeld kunnen komen met hun culturele ambities. Die ambities zichtbaar maken
Eijsden-Margraten
De 'ambassadeurs' bezochten ook deze gemeente. In dit filmpje spreekt wethouder Bisscheroux de kijkers toe over het belang van de Culturele Hoofdstad 2018.